Tel.: 15 8722 033 / Email: sdsjanowlubelski@poczta.onet.pl

Aktualności

13
05/21

Trening porządkowy

Najpierw dokonano wielkiego zabrudzenia. Następnie uczestnicy otrzymali niezbędne rzeczy do wykonywania prac porządkowych. Były to: miska z ciepłą wodą, bawełniane ściereczki, płyn do mycia, szczotka do szorowania, mydło i ręcznik papierowy. Podczas pracy okazywali wielkie skupienie i zaangażowanie…

Czytaj Więcej
12
05/21

Krakowski Teatr Biblijny pt. „Początek”

Dziś Nasz Dom odwiedziły po raz pierwszy Aktorki z Krakowskiego Teatru Biblijnego, z przedstawieniem o Stworzeniu Świata. Mimo poważnego tematu spektakl był pogodny, lekki i barwny.
Aktorki w sposób wokalno – teatralny przedstawiały Stworzenie Świata przez Boga dzień po dniu. Na scenie pojawiła się spłaszczona, granatowa kula ziemska, na której pojawiały się poszczególne elementy, które stwarzał Bóg.

Czytaj Więcej
10
05/21

Czystość i porządek

Podczas treningu porządkowego uczestnicy uczą się m.in. obsługi odkurzacza, sprzątania oraz układania i segregowania rzeczy w szafkach. Na zajęciach zdobywają umiejętności prawidłowego dozowania i wykorzystania środków chemicznych do utrzymania czystości zgodnie z ich przeznaczeniem.

Czytaj Więcej
04
05/21

Hortiterapia

Hortiterapia – wykonywanie wspólnie z Uczestnikami typowych, lekkich prac ogrodowych (m.in. sadzenie, podlewanie, podcinanie, rozmnażanie roślin oraz wysiewanie nasion kwiatów (lawenda) i owoców (cytryna).

[pracownia umiejętności społecznych]

Czytaj Więcej
03
05/21

Konstytucja 3 MAJA

230 lat temu, 3 Maja 1791 roku, Sejm Rzeczpospolitej Obojga Narodów uchwalił Konstytucję 3 MAJA, jedną z najstarszych konstytucji na świecie.

Czytaj Więcej
02
05/21

2 MAJA Dzień Flagi Rzeczpospolitej Polskiej

Flaga – to symbol państwowości. Ukazywanie przynależności narodowej poprzez barwy na fladze jest powszechnie stosowanym kodem między ludźmi na globie ziemskim.
Święto flagi obchodzimy czynnie wyrażając nasz szacunek do symbolu narodowego. Flagi powiewają na naszych domach, blokach, instytucjach.

Czytaj Więcej
29
04/21

Urodziny Kasi

Dzisiaj wspólnie z nami, w Pracowni Zaradności Życiowej, swoje urodziny obchodzi Kasia . Ten szczególny dzień, pragniemy przeżyć w sposób wyjątkowo radosny, co umożliwia nam fakt, że możemy świętować go razem z Kasią. Dziękujemy jej za słodki poczęstunek, a w imieniu pracowników, a także uczestników naszego ośrodka życzymy:

Czytaj Więcej
29
04/21

„Wesoła plastyka”

Poprzez prace plastyczne, człowiek uczy się wyrażać swoje myśli, wyobrażenia. Ważna jest spontaniczność tworzenia, ponieważ uwalnia przeżywane emocje, lęki, pragnienia i problemy. Plastyka uczy wrażliwości, uspokaja, pomaga skoncentrować się na własnym wnętrzu. Stosowanie różnorodnych technik rozwoju, przez sztukę rozumianą jako tworzenie „małych dzieł”, stwarza możliwość pokazania własnych zdolności, nie tylko do odbioru sztuki, ale także do jej postrzegania i przetwarzania.

Czytaj Więcej
27
04/21

Kalambury

Nieocenionym walorem skutecznej komunikacji jest umiejętność zastępowania nieznanych lub zapominanych słów, zwrotów ich opisem, a więc kreatywne podejście do języka, co stanowi podstawę sprawnego posługiwania się nim. Umiejętność tę można rozwijać między innymi poprzez gry dydaktyczne, np: kalambury. Zajęcia przeprowadzone pod okiem psychologa p.Adrianny Misztal.
[zajęcia z psychologiem]

Czytaj Więcej
16
04/21
nologo

Informacja

Zgodnie z decyzją Wojewody Lubelskiego z dnia 15 kwietnia, z powodu rozprzestrzeniania się wirusa COVID – 19, działalność Środowiskowego Domu Samopomocy w Janowie Lubelskim zostaje zawieszona do 25 kwietnia 2021 r.
Zajęcia odbywać się będą w formie zdalnej (skype, facebook, e – mail)

Czytaj Więcej
12
04/21
nologo

Informacja

Zgodnie z decyzją Wojewody Lubelskiego z dnia 09 kwietnia, z powodu rozprzestrzeniania się wirusa COVID – 19, działalność Środowiskowego Domu Samopomocy w Janowie Lubelskim jest zawieszona
do 18 kwietnia 2021 r. 
Zajęcia odbywać się będą w formie zdalnej (skype, facebook, e – mail)

Czytaj Więcej
01
04/21

Paczki Wielkanocne

Wkrótce Święta Wielkiejnocy. Z tej okazji przygotowaliśmy dla swoich uczestników paczki świąteczne. Ze względu na pandemię w tym roku ponownie nie możemy wspólnie obchodzić świąt. Mamy nadzieję, że w przyszłym roku będziemy mogli spotkać się i wspólnie zasiąść do stołu, aby tradycyjnie spożyć Wielkanocne Śniadanie w ŚDS.

Czytaj Więcej
26
03/21
nologo

Informacja

Zgodnie z decyzją Wojewody Lubelskiego z dnia 25 marca, z powodu rozprzestrzeniania się wirusa COVID – 19, działalność Środowiskowego Domu Samopomocy w Janowie Lubelskim jest zawieszona od 29 marca 2021 r. do 09 kwietnia 2021 r. 
Zajęcia odbywać się będą w formie zdalnej (skype, facebook, e – mail) 

Czytaj Więcej
26
03/21

Przygotowania do Świąt

Wielkanoc to jedno z najważniejszych i najstarszych świąt chrześcijańskich, upamiętniających śmierć i zmartwychwstanie Chrystusa. Jest nie tylko ważna ze względu na duchowy wymiar. Jest to bowiem czas, kiedy przyroda na nowo budzi się do życia. Wielkanoc jest głęboko zakorzeniona w polskiej kulturze i wiążą się nią liczne tradycje ludowe.

Czytaj Więcej
25
03/21

Przygotowania do Świąt Wielkanocnych

Okres Świąt Wielkanocnych to czas bardzo intensywnych przygotowań, zarówno w wymiarze fizycznym, jak i duchowym.
W Pracowni Zaradności Życiowej, niektóre przygotowania, przybliżające nas do tego wyjątkowego czasu, zaczęliśmy odrobinę wcześniej. Oprócz nauki wierszy, układania życzeń, przeprowadzania rozmów duchowych z naszym księdzem, wykonaliśmy dekoracje i kartki świąteczne.

Czytaj Więcej
23
03/21

Dogoterapia w ŚDS

Dogoterapia oznacza takie działanie w leczeniu i rehabilitacji, które przy pomocy psów terapeutów ma na celu przywracanie zdrowia i dobrego samopoczucia wszystkim ludziom, którzy tego potrzebują…

Czytaj Więcej
19
03/21

Higiena osobista to podstawa!

Higiena osobista w rozumieniu potocznym to po prostu utrzymanie ciała w czystości i unikanie chorób. To czynności najczęściej kojarzone z regularnym myciem ciała z użyciem mydła i detergentów, regularną zmianą i praniem odzieży oraz bezpośrednim unikaniem zabrudzenia.

Czytaj Więcej
17
03/21

Przygoda z MAGICZNĄ ŚCIANĄ rozpoczęta

Magiczna ściana to jedyna w swoim rodzaju wielofunkcyjna tablica multimedialna, dzięki której można obsługiwać za pomocą pisaka interaktywnego (lub piłeczek), który umożliwia rysowanie, sterowanie grami i obsługę dowolnych aplikacji.

Czytaj Więcej
16
03/21

Praca zdalna z podopiecznymi

Pandemia koronawirusa spowodowała wprowadzenie szeregu ograniczeń. Jednym z takich ograniczeń jest uniemożliwienie niektórym osobom uczestniczenia w codziennych zajęciach odbywających się w Środowiskowym Domu Samopomocy. Jednak i o tych osobach nie zapominamy!

Czytaj Więcej
10
03/21

„Teatr Iluzji” w Środowiskowym Domu Samopomocy w Janowie Lubelskim

Właśnie dziś z Zielonej Góry do Środowiskowego Domu Samopomocy w Janowie Lubelskim przyjechał „Teatr Iluzji” w wykonaniu Agencji Artystycznej STUDIO 13, żeby pokazać nam swój pokaz magicznych umiejętności.
Każdy z nas wie, że dobry iluzjonista to ten, który nie tylko potrafi oczarować swoich widzów niezwykłymi i niewytłumaczalnymi trikami, ale także zbuduje atmosferę pełną tajemnicy i prawdziwej magii…

Czytaj Więcej
09
03/21

Wspólne dzieło!

Wspólne dzieło!
Współpraca to nie tylko umiejętność pracy w grupie na rzecz osiągania wspólnych celów, zespołowego wykonywania zadań i wspólnego rozwiązywania problemów, lecz także zdolność tworzenia więzi wśród członków grupy. Jest to możliwe dzięki wymianie myśli i doświadczeń, dzieleniu się emocjami.

Czytaj Więcej
08
03/21

8 marca Dzień Kobiet

8 marca to wyjątkowe święto wszystkich Pań. Tego dnia mężczyźni obdarowują bliskie panie upominkami – wręczają kwiaty lub składają życzenia…

Czytaj Więcej
04
03/21

Zakończenie kursu „Wstęp do PILATES”

Dziś dobiegł końca kolejny sezon gimnastyki „Wstęp do PILATES”. Po zakończeniu już ostatnich ćwiczeń, odbyło się oficjalne zakończenie.
Na spotkaniu Uczestnicy Domu otrzymali certyfikaty i słowa uznania Instruktora p.Antoniego Sydora, za uczestnictwo w zajęciach „Wstęp do PILATES”…

[sala usprawniania ruchowego]

Czytaj Więcej
01
03/21

„Ćwiczenie sprawności palców i nadgarstka, oraz rozwijanie współpracy rąk”

Ćwiczenie sprawności palców i nadgarstka, oraz rozwijanie współpracy rąk.
Celem ćwiczeń jest poprawa czynności wymagających wykonywania drobnych, precyzyjnych ruchów ręki. Rozwijanie sprawności palców, dłoni, czy nadgarstka to długi proces, w którym pomocne są rozmaite ćwiczenia usprawniające, np. malowanie palcami, chwytanie przedmiotów całą dłonią, chwytanie małych przedmiotów palcami i manipulowanie nimi.

Czytaj Więcej
01
03/21

Słoiczek

„słoiczek”
W piątek, na zajęciach z psychologiem wszyscy darzyli się dobrym słowem i docenili bycie razem tu i teraz. Taka atmosfera sprzyjała stworzeniu „słoika pozytywnych słów”…

[zajęcia z psychologiem]

Czytaj Więcej
24
02/21

Warsztaty Teatralne

Warsztaty Teatralne
23 lutego br. do Środowiskowego Domu Samopomocy w Janowie Lubelskim przybyli aktorzy scen Krakowskich – GALANA, którzy przeprowadzili z naszymi podopiecznymi Warsztaty Teatralne…

Czytaj Więcej
23
02/21

Urodziny Macieja

Dzisiaj swoje 26 urodziny obchodził Maciej.
Ten dzień zazwyczaj wiąże się ze składaniem życzeń i wręczaniem prezentów jubilatowi. Tradycyjnym elementem obchodów urodzin w kulturze europejskiej jest tort urodzinowy, bogato ozdobiony. Kolejnym zwyczajem jest uroczyste odśpiewanie piosenki „Sto lat”.

Czytaj Więcej
23
02/21

Piramida żywieniowa i nasza sałatka!

Piramida żywieniowa i nasza sałatka!
Nieodłączną czynnością naszego egzystowania jest jedzenie. Jakie ono jest? Zależy od naszej świadomości dotyczącej wartości odżywczych, a także od umiejętności jego przygotowania.
Przez większą część życia uczymy się świadomego korzystania z jedzenia…

Czytaj Więcej
16
02/21

Fontanna czekolady

Panie z Koła Gospodyń Wiejskich z Dzwoli przywiozły, oprócz dobrego humoru i entuzjazmu, sprzęt potrzebny do stworzenia fabryki czekolady, która, można by powiedzieć, lała się strumieniami prosto na owoce, pianki i chrupki kukurydziane. A te z kolei, trafiały do naszych brzuchów. Było smacznie i miło. Bardzo dziękujemy.

Czytaj Więcej
16
02/21

Walentynki

Miłość , to uczucie, które powinno okazywać się każdego dnia. W natłoku codziennych zajęć, bardzo często, zdarza nam się zapominać o okazywaniu miłości osobom szczególnie nam bliskim. Dlatego dzień 14 lutego, stał się wspaniałą okazją, by wyrazić ukochanym osobom miłość, przyjaźń, pamięć i naszą bliskość…

Czytaj Więcej
15
02/21

Zajęcia z logopedą

Funkcje prymarne, inaczej funkcje biologiczne, to pewne aktywności w przestrzeni orofacjalnej, które pojawiają się wcześniej niż mowa i artykulacja…

[zajęcia z logopedą]

Czytaj Więcej
15
02/21

W przyjaźni z owocami i warzywami

Jak już wiemy owoce i warzywa są niezbędną częścią naszego codziennego jadłospisu. Każdy z nas powinien przynajmniej raz dziennie zjadać posiłek, w którym są warzywa i owoce. Jednak nie każdy i nie zawsze stosuje tego rodzaju metodę. A szkoda…

[zajęcia z pielęgniarką]

Czytaj Więcej
11
02/21

Tłusty czwartek

Tłusty czwartek jest to dzień, rozpoczynający ostatni tydzień karnawału – wedle tradycji w tym dniu dozwolone jest objadanie się…

Czytaj Więcej
10
02/21

Międzynarodowy Dzień Pizzy

Kto nie lubi jeść pizzy?  
Chyba nikt z nas nie zna takiej osoby. Jest to bardzo popularne danie na całym świecie, a swoje początki znalazło we Włoszech…

[zajęcia z psychologiem]

Czytaj Więcej
10
02/21

Haftowanie krok po kroku

Haft to metoda ozdabiania tkanin, rzadziej skóry, filcu czy papieru, polegająca na wyszywaniu na materiale/tle wzorów za pomocą igły lub szydełka oraz nici i różnych dodatków. Wyszywanie uczy nas nie tylko cierpliwości, uważności, jak również kształtuje naszą sprawność manualną i koordynację wzrokowo – ruchową…

[pracownia plastyczno – techniczna]

Czytaj Więcej
08
02/21

Palcami malowane

Palcami malowane.
Malowanie palcami pomaga uwolnić emocje i napięcie wewnętrzne, uwrażliwia na dotyk, uczy poznania faktur, pobudza aktywność ruchową, udoskonala sprawność manualną, a także ma ogromny wpływ na twórczą ekspresję…

Czytaj Więcej
04
02/21

Trening budżetowy

Trening budżetowy (trening z zakresu gospodarowania środkami finansowymi) – trening służy Uczestnikom do rozwijania umiejętności gospodarowania własnym budżetem…

[pracownia umiejętności społecznych]

Czytaj Więcej
31
12/20

Sylwester 🎉

[pracownia zaradności życiowej]
Przebieranki, piramida wspomnień, rybka z przepowiednią, słój noworocznych postanowień, bańki mydlane, wspólne układanie gigantycznych puzzli oraz wiele innych zabaw i muzyka…

Czytaj Więcej
21
12/20
nologo

Informacja

Środowiskowy Dom Samopomocy w Janowie Lubelskim informuje, że dnia 24 grudnia 2020 r. Ośrodek jest nieczynny. Pracownicy mają wolne za święto przypadające w sobotę, tj. 26 grudnia 2020 r. Dyrektor ŚDS Joanna Jaworska – Gumienik

Czytaj Więcej
07
12/20

W oczekiwaniu na świąteczny czas…

W oczekiwaniu na świąteczny czas, ubraliśmy dziś, wspólnie choinkę, a muzyka, która leciała w tle, wprawiała nas w świąteczny nastrój. Rozmawialiśmy o Święty Mikołaju, o tym jaki był…

Czytaj Więcej
07
12/20

Mikołaj

Dziś odwiedził nas Święty Mikołaj, w swoim czerwonym stroju, z workiem pełnym prezentów.

Czytaj Więcej
02
12/20

Historia kartki świątecznej…

Dziś, uczestnicy Środowiskowego Domu Samopomocy w Janowie Lubelskim z pracowni zaradności życiowej – filia, mieli okazję dowiedzieć się jak i kiedy powstała pierwsza kartka świąteczna oraz jak wyglądały dawniej takie pocztówki…

Czytaj Więcej
30
11/20
nologo

Informacja

Komunikat dotyczący otwarcia Środowiskowego Domu Samopomocy w Janowie Lubelskim W związku z rozważaniem otwarcia ŚDS w najbliższym możliwym terminie po odpowiednim   i bezpiecznym przygotowaniu miejsc zgodnie z wytycznymi Głównego Inspektora Sanitarnego, Ministra Zdrowia oraz Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej  prosimy Uczestników, Rodziców, Opiekunów  zainteresowanych korzystaniem z usług Ośrodka o wypełnienie deklaracji woli powrotu uczestnika […]

Czytaj Więcej
17
11/20
nologo

Informacja

Zgodnie z decyzją Wojewody Lubelskiego z dnia 13 listopada, z powodu rozprzestrzeniania się wirusa COVID – 19, działalność Środowiskowego Domu Samopomocy w Janowie Lubelskim jest zawieszona od 16 listopada 2020 r. do 30 listopada 2020 r. Zajęcia odbywać się będą w formie zdalnej (skype, facebook, e – mail)

Czytaj Więcej
02
11/20

Informacja

Na polecenie Wojewody Lubelskiego, z  powodu zagrożenia epidemiologicznego na obszarze całego kraju, oraz wysokim wzrostem zakażeń wirusem SARS – CoV – 2, od dnia 02.11.2020r. do 13.11.2020r. zajęcia w Środowiskowym Domu Samopomocy w Janowie Lub. zostają odwołane.
Zajęcia odbywać się będą w formie zdalnej
(e – mail, facebook, skype).

Czytaj Więcej
19
10/20
nologo

Informacja

Na polecenie Wojewody Lubelskiego, z  powodu zagrożenia epidemiologicznego na obszarze całego kraju, oraz wysokim wzrostem zakażeń wirusem SARS – CoV – 2, od dnia 19.10.2020r. do 30.10.2020r. zajęcia w Środowiskowym Domu Samopomocy w Janowie zostają odwołane.
Zajęcia odbywać się będą w formie zdalnej (e – mail, facebook, skype).

Czytaj Więcej
09
07/20

A wie pani czego najbardziej się boję?

A wie pani czego najbardziej się boję?
Że pewnego dnia zostanę sama. Nie będzie ani mamy, ani taty, ani dobrych ludzi wokół” – takie słowa usłyszała jedna z terapeutek podczas rozmowy z Kasią- naszą uczestniczką.

Czytaj Więcej
Zmień Rozmiar
Kontrast