Realizacja projektu pn. „Otwarty świat – szansa na rozwój i niezależność”


Warsztaty z carvingu

Carving to sztuka, która polega na artystycznym rzeźbieniu w owocach i warzywach. Za jej ojczyznę uznaje się Azję, a dokładniej Tajlandię. Carving od paru lat zyskuje rozgłos również na arenie międzynarodowej. Po raz pierwszy do Polski ta metoda wykonywania rzeźb trafiła kilkanaście lat temu.

W ramach projektu pn. „Otwarty świat – szansa na rozwój i niezależność” odbywają się warsztaty z carvingu, które mają na celu przyswojenie przez uczestników umiejętności tworzenia dekoracji i rzeźb z warzyw i owoców.

Warsztaty rozpoczęły się od przybliżenia historii carvingu. Uczestnicy poznali techniki i style carvingu, narzędzia do carvingu, sposoby ich prawidłowego trzymania, bezpiecznego używania oraz sposoby zabezpieczania, przechowywania i pielęgnacji dekoracji carvingowych.

W ramach warsztatów uczestnicy dotychczas wykonali: kwiaty z truskawek, owocowe choinki, kwiaty z rzodkiewek, kwiaty z cebuli, dekoracje z jabłka. Efekt prac można zobaczyć na załączonych zdjęciach.


„Rodzinnie w ŚDS”

Szczególnym dniem w naszym Ośrodku był 22 czerwiec, ze względu na odbywającą się tego dnia imprezę integracyjną – „Dzień Rodzinny”.
Była to wspaniała okazja do spotkania się oraz wspólnego świętowania zarówno rodzinnych jak i przyjacielskich świąt, ukazujących się w ciągu całego roku kalendarzowego.

Spotkanie rozpoczęła P. Dyrektor Joanna Jaworska – Gumienik. Gorąco powitała wszystkich przybyłych, złożyła najserdeczniejsze życzenia i zaprosiła do wspólnej zabawy, a co za tym idzie, integracji. Uczestnicy Warsztatów teatralno – muzycznych wprowadzili nas w pogodny nastrój, przedstawiając wesołą inscenizację „Mama, tata i ja”. W trakcie prezentacji Uczestnicy wręczyli swoim bliskim piękne kompozycje kwiatowe, które zostały wykonane podczas Warsztatów florystycznych, odbywających się w naszym Ośrodku. Po przedstawieniu teatralnym, przyszedł czas słodki poczęstunek przygotowany w ramach warsztatów cukierniczych oraz na zabawy, w których uczestniczył każdy, bez wyjątku. Były piękne recytacje, pokazowe tańce, obserwacja i odzwierciedlanie ręką w powietrzu chmur, przelewanie wody za pomocą sita, wykonywanie gestów powitania, odpowiadanie na trudne pytania dotyczące rodziny i wiele innych radosnych zadań, podczas wykonywania, których nie sposób było zachować powagę. Uśmiech gościł na każdej twarzy! Spotkanie odbyło się w Hotelu DUO nad Janowskim Zalewem, gdzie otoczeni wielką gościnnością, serdecznym słowem i szczerym uśmiechem P. Iwony Rząd – właścicielki restauracji i hotelu, spędziliśmy niezapomniane chwile, rozkoszując się nie tylko pysznościami zaserwowanymi przez tamtejszą kuchnię, ale także przepięknymi widokami, za co serdecznie jej dziękujemy. Dzięki Jej wsparciu nasza impreza mogła odbyć się w tak przepięknej scenerii.

Pogoda tego dnia również nie spłatała nam figla, bowiem słońce i delikatny wiaterek, to wymarzona aura na takiego typu imprezy. Przeprowadzona przez nas impreza odbyła się w ramach projektu „Otwarty świat – szansa na rozwój i niezależność”. Wszystko, co nas tego dnia spotkało, piękną żywą scenerię, nasze zadowolenie i emocje nam towarzyszące, przedstawiamy na fotografiach, wykonanych przez grupę uczestników z Warsztatów filmowych i fotograficznych, również zawartych w projekcie.

Autorem artykułu i zdjęć są uczestnicy warsztatów projektowych


Warsztaty teatralno – muzyczne

Od 1 kwietnia 2022 r. w naszym Ośrodku odbywają się różnego rodzaju warsztaty. Są one realizowane w ramach programu „Otwarty świat, szansa na rozwój i niezależność”. Jednym z zadań projektowych są warsztaty teatralno – muzyczne, których celem jest stworzenie uczestnikom warunków do rozwoju kreatywności, pobudzenia wyobraźni, poprzez budowanie świata marzeń i jego realizacja, w formie krótkich przedstawień. W trakcie warsztatów uczestnicy recytują, ćwiczą pamięć, wykonują ćwiczenia oddechowe i rytmiczne. Poznają możliwości swojego głosu, a także uczą się wykorzystywać własne ciało jako środek komunikacji. Na dotychczas przeprowadzonych warsztatach pracowaliśmy nad poszczególnymi tematami:

Gry i zabawy mimiczne. Nauka przedstawienia się;

– Rozpoznawanie emocji

– „Krótkie scenki z życia wzięte”

– Nauka dykcji i modulacji głosu

– czytanie opowiadań i wcielanie się w role bohaterów.

Pracujemy również nad przedstawieniem: „Mama, tata i ja”, które z wielką przyjemnością zaprezentujemy na wspólnej rodzinnej imprezie integracyjnej.

Warsztaty są bardzo lubiane przez naszych Uczestników, sprawiają im bowiem wiele radości, dostarczają okazji do wesołej zabawy, integracji i twórczego spędzania czasu…c.d.n.


Przejdź do treści