WARSZTATY FLORYSTYCZNE

 Warsztaty florystyczne

Za nami minęło już pół roku, odkąd zaczęliśmy przygodę z florystyką. Dzięki projektowi „Otwarty świat – szansa na rozwój
i niezależność” uczestnicy mogą spróbować swoich sił i zamienić się na jakiś czas we florystów. Florystyka w najprostszym wytłumaczeniu to nic innego, jak sztuka artystycznego układania kwiatów. Poza tym florystyka obejmuje takie tematy jak dekoracje kwiatowe, biżuteria i wszelkiego rodzaju różnorodne ozdoby. Możemy ją podzielić na kilka działów. Wśród najpopularniejszych wyróżniamy: florystykę ślubną, florystykę żałobną, florystykę świąteczną, florystykę komunijną i florystykę okolicznościową.

Warsztaty florystyczne jakie odbywaj się w naszym Ośrodku, są to bardzo wdzięczne i efektowne zajęcia dla osób, które kochaj kwiaty i nie tylko… Bo jak wiemy we florystyce wykorzystujemy nie tylko kwiaty, ale również wszelkiego rodzaju materiały pochodzenia roślinnego, tj.: szyszki, kory, korzenie, pędy czy mchy, a także materiał techniczny i dekoracyjny w postaci specjalnych taśm, klejów, drutów, próbówek, pianek czy też szpilek.

Zanim przystąpiliśmy do zajęć praktycznych zapoznaliśmy się trochę z historią florystyki, akcesoriami i narzędziami używanymi we florystyce, zasadami bezpieczeństwa podczas pracy. Zapoznaliśmy się z zagadnieniami, jakie czekają na nas podczas warsztatów.

Do tej pory od początku trwania warsztatów florystycznych robiliśmy palmy wielkanocne, wieńce na drzwi, sadziliśmy kwiaty do doniczek, by co nieco przyozdobić nasz ogród, wykonywaliśmy dekoracje jednego kwiatka, kompozycję o charakterze wegetatywnym inspirowane letnią łąką oraz lasem. Ponadto robiliśmy bukiety z kwiatów polnych, kompozycje na talerzu, kompozycje z wrzosów i kompozycje w naczyniu z roślin ogrodowych i polnych oraz bukiety z żywych kwiatów.

Uczestnicy z wielkim zaciekawieniem słuchali wskazówek co do czego służy, co po kolei robimy, jakie materiały wykorzystujemy do jakich kompozycji. Mimo, że wszyscy korzystali z tego samego materiału prace były różne.
Zobaczcie sami.

Przejdź do treści