HALLOWEEN

Halloween w Polsce pojawiło się po przebyciu drogi z USA, gdzie jest hucznie obchodzone. O Halloween pamiętają także mieszkańcy innych krajów, w tym m.in. z: Kanady, Wielkiej Brytanii czy Irlandii – to właśnie tam wspomniany czas cieszy się największą popularnością głównie wśród najmłodszych.

Halloween to przede wszystkim święto duchów, czarownic oraz zjaw. Według niektórych podań wywodzi się ono z pogańskiego, celtyckiego zwyczaju. W podobnym okresie celtyccy kapłani nawiązywali bowiem kontakt z duszami zmarłych. Druidzi wierzyli, że w czasie tego święta zaciera się bowiem granica między zaświatami a światem żyjących. Ważnym elementem obchodów było palenie ognisk, które miały przyciągnąć duchy dobre, a wygonić te złe.

Główny symbol Halloween to przede wszystkim wydrążona dynia tworząca „upiorny” lampion. Oprócz tego symbolami Halloween są również „upiorne” stroje oraz motywy takie jak: duchy, demony, czarownice, nietoperze i wiele innych.

Warto zaznaczyć, że Halloween przypada dzień przed 1 listopada, czyli tuż przed uroczystością Wszystkich Świętych. Zajęcia zostały przeprowadzone przez p. Grażynkę w Pracowni Zaradności Życiowej.

Przejdź do treści